“Praktiline keemia” mooduli EMÜ piimandusteemaline loeng ja Lehmakommi valmistamise töötuba Saku Gümnaasiumis

Teisipäeval 16. jaanuaril kohtusid loodusteadustega seotud moodulite 10. klasside gümnasistid Eesti Maaülikooli Toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli juhataja Vilma Tatariga.

Esimese tunni ajal andis Vilma Tatar taas suurepärase ülevaate toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia, s.h. piimanduse ja lihanduse õppimise võimalustest Maaülikoolis. Vilma Tatar tutvustas õppekavasid, taseme- ja täiendõppe võimalusi. Rõhutati, kui olulised on õpingutel matemaatika, füüsika ja keemia. Selgitati mis on ME-bakter, mikrobioloogia, biotehnoloogia, lõss, pett, vadak…. Saku noored said teada, et Maaülikoolis on palju põnevaid laboreid ja isegi mikromeierei. Oli üllatav, et kõige kallim on põhjapõdra piimast toodetud juust ning jogurti originaaltoode oli valmistatud hapendatud lambapiimast.

Teise tunni ajal oli õpilastel võimalus õppida valmistama Lehmakommi. Lehmakommi sünnimaa on Poola ja aastal 1920. toodeti seal seda esmakordselt. Eestis alustati lehmakommi tootmist 1971.aastal. Juhendi järgi tuli kaaluda välja toorained, neid seejärel segada ja kuumutada tehnoloogiliselt õigete näitajate juures. Kui kommimass oli parajalt jumekas ja paks, sai selle välja kallata ja jätta kristalliseeruma. Valminud kommimassi maitse oli väga hea.

Õpilased on väga tänulikud, et kuulsid, nägid ja kogesid palju uut. Loodetavasti sirgub meie koolinoorte seast mõni piima- või lihatehnoloog ja miks mitte ka edukas toidutööstur. Maaülikooli lahtiste uste päevale oodatakse koolinoori K 28. veebruaril.

Anna Kikkas