Särav vilistlane Kalev Pihl

SK ID Solutions AS, juhatuse esimees

Sel õppeaastal tähistab Saku Gümnaasium 90. sünnipäeva. Juubeliaasta esmaspäevadel tutvustame meie kooli silmapaistvamaid vilistlasi.

Palun kirjeldage ühte eredat mälestust Saku Gümnaasiumis õppimise ajast

Mina õppisin suure osa oma Saku kooliajast Artur Vaderi nimelises Saku Keskkoolis. Alustasin 1982. aastal ja lõpetasin 1994. aastal ning lõpetasin tõesti juba Saku Gümnaasiumi ilma igasugu Vaderita.

Ere mälestus pärineb kuskilt põhikoolipäevilt, mil meie kooli oli palgatud täiesti uus tegelane – psühholoog Sinne Naruskberg. Sinnest sai gümnaasiumiajal ka minu klassijuhataja, kuid põhikooliõpilasena ma seda ei teadnud. Psühholoog oli igal juhul kutsutud klassijuhatajatundi mingit väga olulist teemat käsitlema ja ma olen napilt kindel, et talle oli antud selgitada, kuidas tüdrukutest saavad naised ja poistest mehed. Uus inimene, klassijuhatajatund, puberteet ja ilmselt oivaline teema tingisid selle, et meie suurepärane kollektiiv (vähemalt selle meespoole mingi osa) avaldas kõigiti vastuseisu teema sisulisele käsitlemisele. Mingil hetkel tuli minu kord seda vastuseisu võimendada ja toetada. Ma ei mäleta, millise konkreetse mõttetuse ma lendu lasin, kuid Sinne ülikiiret vastust mäletan siiani: „Sina teed seda ainult selleks, et nendele eelmistele sõnavõtjatele meeldida ja kampa kuuluda. Sa ju ei mõtle nii!“ Minus tõusis muidugi kohe tuhat kaitsereaktsiooni, sest mis mõttes ma ei mõtle nii ja kust tema teab, miks ma midagi teen. Kuid ilmselt oli see üks esimesi hetki elus, millest alates ma hakkasin oma käitumisele teadlikult põhjuseid külge panema. Hakkasin küsima endalt, miks ma just üht- või teistmoodi suhtun asjadesse või miks ma eelistan osaleda või mitte osaleda milleski. Minu sisemine kasvamine selles suunas, et otsused ei oleks teiste arvamuse ja käitumise, vaid minu enda veendumustega põhjendatud, sai alata!

Saku kool suutis nende aastatega mind siluda ja teravamaks teha muidugi tuhandeid kordi, ent küsimise peale tuli nüüd just see lugu meelde…