Eestis tõstetakse tänavu oktoobris juba 16. korda esile õiglase kaubanduse teemasid. Mondo on õiglase kaubanduse kuud tähistanud juba aastaid ning ka tänavu toetame koostöös Fairtrade’iga haridusasutusi teemaga tegelemisel.
Õiglase kaubanduse kuu eesmärk on teadvustada eestlaste tarbimisharjumuste ning maailma eri paigus töötavate toiduainete kasvatajate vahelisi seoseid.
Oktoober on Eestis juba 16. korda õiglase kaubanduse kuu. Õiglane kaubandus keskendub arengumaade väiketootjate toetamisele. Liikumise eesmärgiks on töölistele õiglase hinna maksmine; lapstööjõu keelustamine; inimväärsed töötingimuste tagamine; kohalike kogukondade aredamine ja keskkonnasäästlik tootmine. Õiglase kaubanduse toodete hulka kuuluvad näiteks kakao, kohv, tee, suhkur, aga ka eestlaste igapäevamenüüst tuntud troopilised puuviljad nagu banaan, apelsin ja ananass.
Geograafia tundide raames mõtestasid 12. klassid lahti õiglase kaubanduse olemust, otsisid oma köögikappidest ja toidupoe riiulitelt õiglase kaubanduse märgisega tooteid, vaatasid teemakohaseid videosid ja osalesid viktoriinil. Huvitavaks ülesandeks oli rollimäng “Jagatud banaan”, kus kehastuti istandusetööliseks, istanduse omanikuks, veondusettevõtte juhiks, vahelaudude omanikuks ja poepidajaks. Mängu eesmärgiks oli tutvuda banaanikaubanduse näiteks eksootiliste puuviljade tarneahelaga (mis juhtub banaanidega teel tarbijani) ja ergutada ahela eri osaliste vahel jaotuva müügist saadava tulu teemalist arutelu.
Õiglase kaubanduse kuu üritustega saab tutvuda: https://www.fairtrade.ee
Kõigile on avatud ka viktoriin, kus võib võita põnevaid auhindu: https://qz.app.do/form/oiglase-kaubanduse-kuu-viktoriin