“Toit ja ravimid” mooduli EMÜ toidu- ja ülikoolis õppimiseteemalised loengud Saku Gümnaasiumis

Neljapäeval 31. oktoobril kohtusid loodusteadustega seotud mooduli 12. klassi gümnasistid Eesti Maaülikooli esindaja ja kahe toiduteadlasega.

Esimesena rääkis õpilastele supertoitudest, pre-, pro-, sün- ja postbiootikumidest, funktsionaalsest toidust Eesti Maaülikooli teadlane Liis Lutter. Õpilastele räägiti, et suisa 70% immuunsusest on mõjutatud otseselt seedetrakti tervise poolt ja teadaolevad probiootikumid on just need kasulikud mikroorganismid, mis toetavad inimese seedesüsteemi tervist. Düsbioosi olukorras, kus tasakaal nn. heade ja halbade kõhubakterite vahel kõhus on paigast ära, võivad sageli tekkida: 1) põletikulised haigused 2) rasvumine 3) autoimmuunhaigused.

Teisena esines ülikooli vanemteadur Toonika Rinken, kes toidu keemiast rääkides rõhutas korduvalt, et iga aine mõju organismile sõltub selle sisaldusest. Kui mõni gramm keedusoola ööpäevas on meile vajalik, siis suur kogus võib tappa. Õpilased said lisaks põhitoitainete (valgud, rasvad, süsivesikud) meenutamisele teada, et on olemas ka teisesed toidu koostisained: E-lisaained, saasteained ja muundumissaadused. Oluline on meenutada noore organismi ülesehitamisel on eluliselt tähtis tarbida loomset päritolu valkusid, kuna ainult taimetoiduga ei suudeta varustada inimkeha kõigi vajalike asendamatute aminohapetega.
Kokkuvõttes peaksid inimesed suhtuma igalt poolt jõudvasse toitumist puudutavasse väärinfosse väga kriitiliselt. Hea tervise aluseks on tasakaalustatud ja mitmekülgne toitumine.

Kolmandana võttis sõna ülikooli esindaja Kätrin Zupsmann, kes tutvustas erialasid, ülikoolilinnakut ja häid elamis- ja õppimistingimusi.

Õpilased on tänulikud, et kuulsid, nägid ja kogesid taas palju uut.