Osalesin 23.-29.03.2025 Palermos Erasmus+ koolitusel, mille teemaks oli “Integrating ICT, New Technologies and AI Tools Into Teaching and Education”. Kogemus oli minu jaoks väärtuslik ning andis uusi teadmisi, mida saan oma igapäevatöös edaspidi kasutada.
Meie gruppi kuulus 13 inimest, kellel oli erinev taust ja kogemus. Osalejad olid pärit kuuest riigist: Eesti, Läti, Rootsi, Norra, Saksamaa ja Portugal. See andis hea võimaluse õppida mitte ainult koolitusest, vaid ka teistelt õpetajatelt. Üksteisega kogemusi vahetades ning parimaid praktikaid jagades mõtestasime hariduse arengusuundasid ja võimalikke lahendusi.
Koolituse viis läbi noor Itaalia naine Giulia, kelle hea energia ja positiivne hoiak aitasid hoida kõiki osalejaid motiveerituna. Tema hea inglise keel, professionaalsus ja oskus selgitada keerukaid teemasid lihtsal ja arusaadaval viisil muutis koolituse väärtuslikuks. Giulia tutvustas meile erinevaid tööriistu ja programme, mida saaksime õppetöös kasutada nii enda töö lihtsustamiseks kui ka õpilaste õpetamisel ning mis võimaldavad kasutada tehisintellekti ja digitehnoloogiat, et muuta õpetamine interaktiivsemaks, kaasahaaravamaks ja efektiivsemaks. Erilist rõhku pandi tehisintellekti kasutamisele erinevates programmides. Õppisime, kuidas koostada põhjalikke ja täpselt sõnastatud “prompte”, et suunata tehisintellektil põhinevaid tööriistu toimetama meie vajaduste järgi. Samuti arutasime, kuidas muuta õpilastele antavaid ülesandeid nii, et need ei keskenduks ainult teadmiste kontrollile, vaid ka digivahendite ja loovuse kasutamisele.
Kõik osalejad nõustusid, et tehisintellekti ajastul on esimeseks sammuks koolides mõtteviisi muutmine ja õpetajate koolitamine. Uued tehnoloogiad ja tehisintellekt ei ole tulevik, vaid väga kiirelt muutuv olevik, mistõttu on oluline, et õpetajad oleksid valmis erinevaid digivahendeid kasutama, et toetada õpilaste arengut ja valmistada neid ette kiiresti muutuvaks maailmaks.
Lisaks õppetööle oli meil ka tihe kultuuriprogramm. Enne või peale koolitusi tutvusime Palermo vaatamisväärsuste ja kohaliku kultuuriga. Saime nautida ajaloolist linna, külastada muuseume, jalutada kitsastel tänavatel ja maitsta kohalikku toitu. Kultuuriprogramm tasakaalustas pikki koolitustunde ja võimaldas omavahelist lõimumist.
Kokkuvõttes oli see Erasmus+ koolitus üks väärtuslik kogemus, mis avardas silmaringi, andis uusi tööriistu ja ideid õppetöö täiustamiseks ning avas ukse rahvusvahelise koostööni. Olen kindel, et õpitu ja uued tutvused aitavad mind mu igapäevatöös edasi ning aitavad ühtlasi valmistada nii kaasõpetajaid kui ka õpilasi ette tänapäeva tehnoloogiatest küllastunud maailma jaoks.