Farmaatsia töötuba “Toit ja ravimid”

“Toit ja ravimid” mooduli õpituba Tartu Ülikooli farmaatsiateaduskonna doktorantide juhendamisel.

3. oktoobril kohtusid loodusteadustega seotud moodulite abituriendid TÜ farmaatsiateaduskonna teadlaste Kelli Randmäe ja Oksana Gerulisega. Esimese tunni ajal anti õpilastele ülevaade proviisori elukutsest, ravimtaimede teadusest ja farmaatsiateaduskonna vastuvõtutingimustest.

Sissejuhatavale osale järgnes farmakognoosia töötuba, kus õpilased pidid ära arvama ette valmistatud näidiste seas ravimtaimede nimetused. Saadi teada ka mitmete taimede raviomadused. Selgus, et suur osa ravimtaimedest on uriini eraldumist soodustava toimega. Palderjanis olev valereenhape rahustab inimest ja seevastu kasse ajab hulluks. Kummelil on head põletikuvastased omadused ja see on spasme leevendav. Kummeli eeterlik õli on üllatuslikult erksinine. Eesti ravimtaimedest on avaldanud mitmeid teoseid Ain Raal.
Teise tunni ajal oli õpilastel võimalus määrata kofeiini erinevatest jookidest. Kofeiini sisaldust määrati õhukese kihi kromatograafiat (TLC). Meditsiinis kasutatakse kofeiini peavalu ja migreeni raviks.

Õpilaste tagasiside on järgmine: ”See oli hea vaheldus tavalisele koolitunnile. Tore oli midagi oma kätega teha. Saime õpitud teadmisi kasutada praktikas. Mulle meeldis väga. Saime katsuda ravimtaimi ja saime uusi teadmisi nende kohta. Oli põnev määrata laboris UV lambi all kofeiini leidumist uuritavates jookides. Sain teada, et looduses leidub kofeiinilie sarnaseid aineid (teobromiin) ja et kofeiin on mõnikord ka uimastava toimega. Mind pani see mõtlema, kui lihtsalt on võimalik ka koduste vahendite ja ravimtaimede abiga tegeleda meditsiiniga. Nägin, kuidas kofeiin muutub UV lambi all roosakaks. Tekkis huvi proviisori eriala vastu“.

Meie külalislektorid soovitasid kindlasti osaleda lahtiste uste päevadel ülikoolis, kuna seal saavad õpilased äratundmise ja teadmise, millist eriala minna õppima.
Praegune TÜ Farmaatsia instituudi juhataja Karin Kogermann on Saku Gümnaasiumi vilistlane.
Täname südamest TÜ Farmaatsia teaduskonna doktorante Kelli Randmäed ja Oksana Gerulist hariva ja väga huvitava töötoa eest!