KiVa

Saku Gümnaasiumis rakendatakse alates 2024. aastast KiVa programmi!

KiVa on Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi toetusel ja Turu ülikooli teadlaste poolt välja töötatud koolidele suunatud kiusamise vähendamise programm. KiVa programmi kasutatakse lisaks Soomele juba rohkem kui kahekümnes riigis üle maailma. Iga-aastaste uuringute tulemused üle maailma näitavad, et programm on aidanud oluliselt vähendada kiusamist (sh küberkiusamist) ning pidurdanud koolist välja langemist. Lisaks toetab programm ka õpimotivatsiooni, koolimeeldivuse ja akadeemilise edukuse suurenemist ning ärevuse ja depressiivsuse vähenemist.

Programm:

• aitab lastel õppida kiusamist ära tundma ning kiusamisjuhtumitele kohaselt reageerima.
  • sisaldab tegevusi ja juhendeid nii kiusamise ennetamiseks kui ka kiusamisjuhtumite lahendamiseks.
  • on üks süstemaatilisemaid maailmas, sisaldades hulgaliselt praktilisi tegevusi ja materjale.
  • haarab kogu koolipere – tegevustesse on kaasatud nii kooli personal, õpilased kui ka lapsevanemad.
  • ei ole üheaastane projekt, vaid püsiv osa kooli kiusamisvastasest tööst.
  • programmi tõhusust mõõdab iga-aastane uuring, mis annab koolile tagasisidet programmi mõju kohta.

KiVa rakendamine meie koolis tähendab, et meie koolis ei ole kiusamine lubatud ega aktsepteeritud. Tegutseme kõik koos selle nimel, et kiusamist ennetada ja tekkivaid juhtumeid tõhusalt lahendada.

Selleks:

• viime I, II ja III kooliastmes läbi KiVa-tunde ehk kaks korda kuus toimuvaid kohtumisi, kus käsitleme kiusamise teemat, kiusamisele vastu seismise põhimõtteid ning tegeleme väärtuskasvatusega laiemalt. Tundide eesmärgiks on kujundada arusaamine grupi olulisusest kiusamise ennetamisel, suurendada empaatiat ohvrite suhtes, õppida oskusi ohvri toetamiseks ja vastutuse võtmiseks, et mitte lubada kiusamist oma klassis ning heade suhete ja meie-tunde kujundamine klassis. KiVa-tunnid toimuvad meie koolis 2024/2025. õppeaastal kõikides 1.-9. klassides ja edaspidi 1., 5. ja 7. Klassides.
  • uurime ja lahendame esile kerkinud kiusujuhtumeid õpetajatest ja spetsialistidest koosneva KiVa-tiimiga, kes on saanudselleks spetsiaalse väljaõppe.
  • levitame koolis kiusuennetuslikke sõnumeid KiVa-plakatite ja erinevate temaatiliste koolisiseste- ja üleste sündmuste vahendusel.
  • tagame vahetundides korra korrapidajaõpetajate abiga, kes kannavad silmatorkavaid kollaseid KiVa-veste (nn turvatunde vestid).
  • Saku Gümnaasiumi koostöömudeli raames korraldavad KiVa tiimijuhid kord kuus kogemusgrupi kooliastme põhiselt klassijuhatajatele. Nendes gruppides jagatakse ühiselt kogemusi KiVa tundide läbiviimisest, arutatakse muresid ja rõõme ning otsitakse koostöös lahendusi esile kerkinud küsimustele.

Kui on tekkinud kiusamisjuhtumi kahtlus, siis tuleb sellest informeerida kooli töötajat (klassijuhatajat või KiVa meeskonna liiget), kes täidab saadud info põhjal eeluuringu ankeedi ning edastab selle KiVa meeskonnale. Infot KIVa meeskonnale on võimalik edastada nii ohvril, sõbral, klassijuhatajal kui ka lapsevanemal.

Kiusamisjuhtumist saab teatada ka siit:

Peale info jõudmist KiVa meeskonnani analüüsitakse, kas tegemist on kiusamisega. Juhtumid, mida ei käsitleta kiusamisena (näiteks konflikt), lahendab klassijuhataja või kooli sotsiaalpedagoog.

Kui tegemist on kiusamisjuhtumiga, siis:

• toimuvad vestlused ohvri(te) ja kiusaja(te)ga, mille käigus kaardistatakse kiusamise sisu, kestus ja võimelike kiusajatega kaasaminejad ning ohvri toetajad.
  • sõlmitakse kokkulepped edaspidiseks käitumiseks.
  • informeeritakse klassijuhatajat ja lapsevanemaid.
  • toimuvad järelvestlused, mille käigus tehakse kindlaks kas kiusamine on lõppenud ning kiusaja(d) on kokkulepetest kinni pidanud.
  • kõik juhtumid dokumenteeritakse.

Kogu info kiusamislahenduste kohta on konfidentsiaalne kõrvalistele isikutele.

Kui laps on sattunud kiusamise ohvriks või on ise kiusaja, leiab kasulikku infot kiusamisvaba programmi lapsevanematele suunatud miniõpikust, mis on veebis kättesaadavad nii eesti, vene kui ka inglise keeles. https://www.kiusamisvaba.ee/kiva-programm/lapsevanemate-miniopik/

Saku Gümnaasiumi KiVa-tiim

Algkooli maja (1.-4. klass) KiVa tiim:

Birgit Väljamäe (KiVa tiimijuht) – klassiõpetaja

Erle Mehine – klassiõpetaja

Kadri Marmor – klassiõpetaja

Kaire Kulbin – klassiõpetaja

Kaisa Kungus – klassiõpetaja

Kea Kulbin – abiõpetaja

Marju Telliskivi – I kooliastme sotsiaalpedagoog

Piret Sahva – I kooliastme õppejuht

Põhikooli maja (5.-9.klass) KiVa tiim:

Kärt Kangur (KiVa tiimijuht) – inimese- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja

Julija Kuldvee – II kooliastme eripedagoog/HEVKO

Kristi Villand – II kooliastme õppejuht

Natalja Kurankova – vene keele õpetaja

Reet Suviste – asendusõpetaja

Riina Viira – klassiõpetaja, õpiabi õpetaja

Tiiu Penter – põhikooli õppehoone kogukonnajuht

KiVa tiimiga saab ühendust läbi Stuudiumi

1.-4. klassi murede korral saada Stuudiumis kiri grupile „KiVa algkooli maja tiim“ ja 5.-9. klassi murede korral „KiVa põhikooli maja tiim“.

KiVa programmi ja SA Kiusamisvaba Kool tegemiste kohta saab lähemalt lugeda: